27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA 04 – 10.03.2024 / Jelenia Góra / Poland

Konkurs filmu dokumentalnego – blok I 2024

KONKURS FILMU DOKUMENTALNEGO – BLOK I

Środa, 06.03.2024, godz. 10:00-11:45, (JCK, ul. Bankowa 28/30)
Metrodream_1

METRODREAM

Reportaż odkrywa lęki, których kobieta/dyrektor doświadcza w metrze i konfrontuje je z inżynierem Peterem i jego własnym spojrzeniem na zawód i środowisko, w którym musi pracować każdego dnia. Ich rozmowa stopniowo staje się rodzajem terapii i przestrzenią do dzielenia się własnymi wewnętrznymi lękami, niepewnością i obawami.

CZE, Metrosen, 2022, 07:27, dir. Olga Srstková, prod. Ondřej Šejnoha – FAMU

 

GARSTKA ZIEMI

Halina jest jedną z ostatnich śpiewaczek pogrzebowych na terenach Podlasia. Jej syn Andrzej jest grabarzem. Razem przeprowadzili tysiące osób na drugą stronę. On kopał, ona śpiewała.

PL, 2023, 13:04, dir. Izabela Zubrycka, prod. Agata Golańska – Film School in Lódź

 

GARSTKA_ZIEMI_1
Rewolucja 21 fotos 1 wiodący-autorka Magdalena Mosiewicz

REWOLUCJA 21

Teatr 21, profesjonalna grupa teatralna aktorów z zespołem Downa, zaczyna pracę nad nowym spektaklem – „Rewolucja, której nie było” – do którego zaprasza także pełnosprawnych aktorów. Wspólna praca wzbudza gorące dyskusje na temat nagości na scenie, zaangażowania teatru w politykę, granic prywatności i odwagi ośmieszenia się na scenie.

PL, 2022, 53:25, dir. Martyna Peszko, prod. Justyna Sobczyk, Justyna Lipko – Konieczna, Marceli Sulecki, Justyna Wielgus – Fundacja Teatr 21, koproducent: Katarzyna Tymusz

fot. Magdalena Mosiewicz

WODA ŚWIĘCONA

Do rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę na pełną skalę pozostało 36 dni. W kolejne święto Chrztu Pańskiego zrobiono przerębel w stawie na przedmieściach Kijowa. Na brzegu słychać kościelne dzwony, ludzie rozbierają się, stoją w kolejce… W tym krótkim filmie zbliżenia ludzi w różnym wieku, kolejki nagich ciał i krótkie rozmowy opowiadają o kruchości życia, sprzecznościach ludzkiej wiary i radości istnienia.

PL, 2023, 19:01, dir. Andrei Kutsila, prod. Beata Krasicka

 

1. Holy Water
A modern theme for the film industry & video production