27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA 04 – 10.03.2024 / Jelenia Góra / Poland

Konkurs filmu animowanego – blok IV

KONKURS FILMU ANIMOWANEGO – BLOK IV

PIĄTEK, 08.03.2024, godz. 9:00-10:00, (JCK, ul. Bankowa 28/30
Meduzy 1

MEDUZY

Gdzieś na Zachodzie, w głośnym i ruchliwym mieście obwieszonym reklamami, dwie milczące kobiety napadają na bank. Nie okazując żadnych emocji zdobywają pieniądze i umykają policjantom. Tym wydarzeniom przyglądają się uśmiechnięte i seksowne kobiety z wszechobecnych bilbordów. Gdy zapadnie noc, bohaterki rozpoczynają marsz, do którego dołączają kolejne kobiety.

PL, 2023, 08 :00, dir. Aleksandra Szmida, prod. Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński – MUNK STUDIO

 

KONIUNKCJA

Kobieta i mężczyzna znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku.

PL, 2022, 07:00, dir. Marta Magnuska, prod. Grzegorz Wacławek, Piotr Szczepanowicz – ANIMOON

 

misalinged_still_3-kopia
THERE_ARE_PEOPLE_IN_THE_FOREST_main_still_1

W LESIE SĄ LUDZIE

Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.

PL, 2023, 09:35, dir. Szymon Ruczyński, prod. Agata Golańska – PWSFTviT w Łodzi

 

BRAK

Film opowiada o zmaganiu się z bólem i cierpieniem. Dotyka bardzo osobistych doświadczeń. Jest opowieścią o samotności, gniewie i żalu dotykającym rodziców, którzy tracą dziecko. Jest indywidualną i emocjonalną wizualizacją świata, w którym żyją osoby pogrążone w żałobie.

PL, 2023, 10:45, dir. Paweł Prewencki, prod. TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.

 

LACK_1
DedeIsDead_fotoska1

DEDE NIE ŻYJE

Ze śmiercią ukochanego zwierzaka trudno sobie poradzić i nawet jeśli staramy się na nią przygotować, zawsze wydaje się, że nadchodzi zbyt wcześnie. Jest to historia chłopca i jego psa Dede, który nagle odchodzi, pozostawiając chłopca samego ze swoim smutkiem. Chłopiec dowiaduje się, że to, że Dede nie żyje, nie oznacza, że całkowicie odeszła.

CZE, Deniska umřela, 2023, 08:24, dir. Philippe Kastner, prod. Ondřej Šejnoha – FAMU

 

WĄTPLIWOŚĆ

Doubt to krótki animowany esej, który poprzez głosy czterech różnych autorów z różnych dziedzin sztuki opisuje wszystkie etapy procesu twórczego. Połączenie każdej możliwej techniki animacji, od 3D po animację na kępce dywanu, można zestawić tylko z równie ważnym bogatym krajobrazem dźwiękowym i oryginalną muzyką.

CZE, Pochybnost, 2023, 05:42, dir. Adela Križovenská, Ondřej Vomočil, prod. Ondřej Šejnoha – FAMU

Doubt_1
A modern theme for the film industry & video production