27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA 04 – 10.03.2024 / Jelenia Góra / Poland

Konkurs filmu dokumentalnego – blok V

KONKURS FILMU DOKUMENTALNEGO – BLOK V

CZWARTEK, 09.03.2023, godz. 15:45-16:45, (JCK, ul. Bankowa 28/30)
25 PODLASIE. THE EDGE OF TH E WORLDS (PODLASIE GRANICA ŚWIATÓW) – Katarzyna Lazzeri (PL) (1)

PODLASIE GRANICA ŚWIATÓW

Obraz kryzysu na granicy polsko-białoruskiej i dramatycznej sytuacji migrantów, którzy stali się zakładnikami brutalnej, politycznej rozgrywki. Mieszkańcy Podlasia kryzys na granicy polsko-białoruskiej obserwują w zasadzie z okien swoich domów. W ich życiu w ostatnich miesiącach zmieniło się wszystko. Las, który przez lata był dla nich miejscem wytchnienia – teraz stał się źródłem niepokoju i traumy.

PL, 23:14, 2022, dir. Katarzyna Lazzeri, prod. Magdalena Stolarska, Inga Pawłowska

 

WIRTUALNY GŁOS

Lalka Suzi jest wojowniczką ego. Internetowy awatar reżysera, maszerujący do algorytmów mediów społecznościowych. Rozpala ją krótkotrwałe oburzenie. Oburzenie, które jest trendy. Pasja, którą jest moda. Polityka tego, co popularne. Jej aktywizm jest abstrakcyjny. Jej pomoc jest hipotetyczna. Znamy wiele dziewczyn takich jak Suzi, i często jesteśmy jak ona: pustymi wirtualnymi głosami, echem niesprawiedliwości.

QAT, 07:00, 2021, dir./ prod. Suzannah Mirghani

 

26 Virtual Voice – Suzannah Mirghani (QAT) (1)
27 No way – Estela Garcia (ESP) (1)

BRAK MOŻLIWOŚCI

Muzyczny dokument nakręcony w osiedlach dla migrantów w prowincji Almería, w latach 2020-2021. Oddaje on niekorzystną sytuację, w jakiej znajdują się ci ludzie po przybyciu do naszego kraju, straszne warunki, jakie producent i reżyser postanowili obnażyć. Filmowali podczas dnia, w którym dzielili się śmiechem, jedzeniem, muzyką i tańcem. Drobne wytchnienie od tak wielkiego nieszczęścia.

ESP, 03:00, 2021, dir. Estela Garcia, prod. Cristian Pujola

 

TEATR LALEK

Film złożony z 30 archiwalnych etiud dokumentalnych PWSFTviT. Wycieczka dzieci zostaje zaproszona za kulisy teatru lalek. Obserwuje proces przygotowania przedstawienia. Teatr lalek okazuje się o wiele większy niż sądzili, sznurki lalkarzy dłuższe, przedstawienie poważniejsze, stawka wyższa. Ale jest już za późno, kurtyna idzie w górę.

PL, 09:22, 2021, dir. Mikołaj Mielczarek, prod. Agata Golańska – Łódź Film School

 

28 Teatr lalek (Puppet theatre) wiodący (1)
29 Jabłuszko (The Apple) – Bartosz Łach (PL)

JABŁUSZKO

Historia Pana Janusza, handlarza warzyw z Będzina, który od ponad 40 lat pracuje po kilkanaście godzin dziennie prowadząc wraz z chorą żoną sklep. Wspomina on swoją drogę oraz przyjaciół, których utracił.

PL, 09:08, 2022, dir./ prod. Bartosz Łach

 

A modern theme for the film industry & video production