24. International Film Festival ZOOM – ZBLIŻENIA 22.02 – 28.02.2021 / Jelenia Góra / Poland

Submitted films

If you submitted a film via the form available on our website from 01.07 to 05.07.2020 and the film is not on the list below, please contact us by email: zoom.maincontest@gmail.com

  1. De berde – Star Bazancir (SWE)
  2. Three – Soyeon Kim (KOR)
  3. Combing – Eglė Mameniškytė (LTU)
  4. La Bestia Humana (The Human Beast) – Javier Campo,  Lucio Cruces (ESP)
  5. Contra-Filé – Pedro Iuá (BRA)
  6. HQ – Jesús  Loniego (ESP)
  7. Señales De Realidad (Signals) – Concha Alonso Valdivieso (ESP)
  8. Elvis! – Rosa Anahí Sotelo García, Iria Aboal Díaz (ESP)
  9. Avelino – Daniel Rodríguez Palacios (ESP)
  10. Il Tuffo Di Marianna (Marianna’s dive) – Gianfrancesco Iacono (ITA)
  11. El Gran Hito (The big milestone) – Ignasi López Fàbregas (ESP)
  12. Die Musifanten (The Musifants) – Meike Fehre (D)
  13. How My Grandmother Became A Chair – Nicolas Fattouh (D/ LBN/QAT)
  14. Fuenf (Five) – Peter Kaboth (D)
  15. Lickalike – Rebecca Bloecher (D)
  16. Echo – Barzan Rostami (IRN)
  17. Xulanewe (The Rotation) – Hazhir As’adi (IRN)
  18. 400 MPH – Paul-Eugène Dannaud, Julia Chaix, Lorraine Desserre, Alice Lefort, Natacha Pianeti, Quentin Tireloque (FRA)
  19. Purpleboy – Alexandre Siqueira (PRT/FRA/BEL)
  20. IZOLACJA (ISOLATION) – Krystyna Golędzinowska (PL)
  21. Stuhlmann-episode1 (chairman-episode1) – HEE JUNG CHOE (KOR)
  22. We_Sounds – David Carrizales (ESP)
  23. Colrun – Jorge Sarria De Vicente (ESP)
  24. One Left – Sebastian Doringer (AUT)
  25. Las Niñas Terribles (The Terrible Girls) – David Orellana (ESP)
  26. WELLS PARADOX – Albert Rodríguez Modolell (ESP)
  27. Power Game – Irina Rubina (D)
  28. Fata Morgana – Daniella Bokor, Leanna Berkovitch (ISR)
  29. Spines – Elisa Morais and María Álvarez (a.k.a. Sois de Traca) (UK)
  30. Los Espacios Confinados (Confined Spaces) – Shira Ukrainitz, Omar Razzak (ESP/FRA/ISR)
  31. Reflejo (Reflection) – Juan Carlos Mostaza (ESP)
  32. Souvenir – Cristina Vilches, Paloma Canónica (CHE/ESP)
  33. Movie Bic – Josep Calle (ESP)
  34. Mandala – Maria Chiara D’agostino (FRA/ITA)
  35. Ciąg (The Binge) – Mateusz Lewandowski (PL)
  36. Błąd Systemu (System Error) – Piotr Kaźmierczak (PL)
  37. Defect – Jagoda Janowska, Dorian Zypper (PL)
  38. Intermission Expedition – Wiep Teeuwisse (NLD)
  39. KIDS – Michael Frei (CHE)
  40. NIKÉ – Javi G. Mediavilla (ESP)
  41. An Umbrella Story – Mia Fyu, Malgorzata Knapik (AUT/D)
  42. Šarkan (The Kite) – Martin Smatana (CZE/SVK/PL)
  43. Make America Great – Lars B. Frahm (DNK)
  44. Capitán Leolo (Capitain Leolo) – Ciro Izurrategui (ESP)
  45. I’ll call you later – Maria Scutaru (ROU)
  46. The Lonely Orbit – Frederic Siegel, Benjamin Morard (CHE)
  47. Liliana – Milanka Fabjancic (SVN)
  48. Imbued Life – Ivana Bosnjak, Thomas Johnson (HRV)
  49. A Cat Is Always Female – Martina Mestrovic, Tanja Vujasinovic (HRV)

A modern theme for the film industry & video production