27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA 04 – 10.03.2024 / Jelenia Góra / Poland

PISKLAKI

Polska, 2022, 84 min., dokumentalny

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga -rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących.  Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są  zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać… 

To film o życiowej lekcji „latania” i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Wyjazd do szkoły z internatem, to dla dzieci najbardziej przełomowy moment ich życia. To sytuacja, która początkowo tylko  rani, ale finalnie da im siłę. Nie mają wyboru więc rodzi się w nich motywacja do walki, zmieniają się, aby sprostać życiowemu wyzwaniu. Bardzo szybko odkrywają, że matczyną, czy ojcowską dłoń może zastąpić dłoń dziecka z klasy. W krótkim czasie przekonują się, że są sobie wzajemnie potrzebni. A potem odkrywają, że nikt nie rozumie ich tak dobrze, jak drugie dziecko, które przeżywa to samo. Pojawiają się przyjaźnie. Wyjątkowo silne i trwałe, bo oparte na współodczuwaniu.

Ten film jest podróżą do świata dziecięcej duchowości – empatii, wrażliwości, artystycznej ekspresji i siły charakteru. Świata, w którym wsparcie i bliskość drugiego dziecka jest jak tlen, który pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile.

Nagrody:  

  • Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – Marco Zucchi Award
  • Millennium Docs Against Gravity (2022) – Bydgoszcz ART.DOC Award – Nagroda Główna;
  • Millennium Docs Against Gravity (2022) – Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – Konkurs polski;
  • Millennium Docs Against Gravity (2022) – Nagroda Specjalna – Grand Prix;
  • Millennium Docs Against Gravity (2022) Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni – wyróżnienie specjalne;
  • Nagroda TVP Dokument – Nagroda Specjalna;
  • Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” Koszalin (2022) -„Motyl” za najlepszy film dokumentalny za „mistrzowskie decyzje artystyczne i ich brawurową realizację”
  • Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” Łódź (2022) – Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza za „poruszającą opowieść o dziecięcych relacjach tworzących się z potrzeby bliskości i wzajemnego wsparcia oraz subtelną obserwację nauki samodzielności w nieznanym otoczeniu”

Polska Nagroda Filmowa Orzeł (2023) – Nominacja w kategorii: Najlepszy film dokumentalny

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Lidią Dudą.
DATA PROJEKCJI:
PIĄTEK, 10.03.2023, godz. 16:45
REŻYSERIA:
Lidia Duda
SCENARIUSZ:
Lidia Duda
ZDJĘCIA:
Wojciech Staroń, Zuzanna Zachara-Hassairi
MONTAŻ:
Jakub Śladkowski, Lidia Duda
PRODUCENT:
Anna Bławut-Mazurkiewicz, Tomasz Rychter
BILETY:
TUTAJ
A modern theme for the film industry & video production