PISKLAKI
Polska, 2022, 84 min., dokumentalny
Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga -rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach, jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać…
To film o życiowej lekcji „latania” i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Wyjazd do szkoły z internatem, to dla dzieci najbardziej przełomowy moment ich życia. To sytuacja, która początkowo tylko rani, ale finalnie da im siłę. Nie mają wyboru więc rodzi się w nich motywacja do walki, zmieniają się, aby sprostać życiowemu wyzwaniu. Bardzo szybko odkrywają, że matczyną, czy ojcowską dłoń może zastąpić dłoń dziecka z klasy. W krótkim czasie przekonują się, że są sobie wzajemnie potrzebni. A potem odkrywają, że nikt nie rozumie ich tak dobrze, jak drugie dziecko, które przeżywa to samo. Pojawiają się przyjaźnie. Wyjątkowo silne i trwałe, bo oparte na współodczuwaniu.
Ten film jest podróżą do świata dziecięcej duchowości – empatii, wrażliwości, artystycznej ekspresji i siły charakteru. Świata, w którym wsparcie i bliskość drugiego dziecka jest jak tlen, który pozwala przeżyć najtrudniejsze chwile.
- Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) – Marco Zucchi Award
- Millennium Docs Against Gravity (2022) – Bydgoszcz ART.DOC Award – Nagroda Główna;
- Millennium Docs Against Gravity (2022) – Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – Konkurs polski;
- Millennium Docs Against Gravity (2022) – Nagroda Specjalna – Grand Prix;
- Millennium Docs Against Gravity (2022) Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni – wyróżnienie specjalne;
- Nagroda TVP Dokument – Nagroda Specjalna;
- Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” Koszalin (2022) -„Motyl” za najlepszy film dokumentalny za „mistrzowskie decyzje artystyczne i ich brawurową realizację”
- Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” Łódź (2022) – Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza za „poruszającą opowieść o dziecięcych relacjach tworzących się z potrzeby bliskości i wzajemnego wsparcia oraz subtelną obserwację nauki samodzielności w nieznanym otoczeniu”
Polska Nagroda Filmowa Orzeł (2023) – Nominacja w kategorii: Najlepszy film dokumentalny