27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA 04 – 10.03.2024 / Jelenia Góra / Poland

MAŁGORZATA FOREMNIAK I BARTOSZ BLASCHKE

MAŁGORZATA FOREMNIAK

Aktorka filmowa, teatralna, osobowość telewizyjna. Urodziła się 8.01.1967 r. w Jedlińsku. W 1989 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi i od razu otrzymała angaż w teatrze. Pierwszą rolę filmową zagrała w kultowej komedii „Kingsajz”, kolejną, większą, w filmie „In Flagranti” (1990), gdzie zagrała u boku Bogusława Lindy. Ogromną sympatię widzów przyniosła jej rola doktor Zofii Burskiej w jednym z najpopularniejszych seriali medycznych „Na dobre i na złe”, za którą otrzymała Telekamerę dla najlepszej aktorki (2001, 2002 i 2003) oraz Złotą Kamerę (2004). Jest Laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł (2003) za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Andrzeja Jakimowskiego „Zmruż oczy”. W 2001 r. została zaproszona na MFF w Cannes, gdzie prezentowany był film „Avalon” w reżyserii Mamoru Oshii, w którym zagrała główną rolę. O roli w najnowszym filmie „Sonata”, w reżyserii Bartosza Blaschke, uhonorowanym Nagrodą Publiczności na 46. FPFF w Gdyni, mówi tak: „To poruszająca opowieść o determinacji i spełnieniu marzeń jednocześnie. Film, który pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, drogę do osiągnięcia niemożliwego. Żeby zbudować rolę dramatyczną, musiałam przeniknąć do świata niezwykłej rodziny Płonków. Małgosię Płonkę, którą zagrałam, określiłabym mianem cichej, skromnej mistrzyni. Było to dla mnie duże wyzwanie nie tylko dlatego, że po raz pierwszy zdarzyło mi się grać postać, która żyje, ale przede wszystkim – budowałam rolę, mając obok człowieka ze skomplikowanym światem intymnym. Musiałam więc stworzyć bohaterkę, która z jednej strony będzie moją kreacją, a równocześnie odda prawdę o tej osobie i w żaden sposób jej nie urazi.”

 

BARTOSZ BLASCHKE

Reżyser i scenarzysta filmowy, absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego krótkometrażowy film „Oczy mojego ojca” (2015) zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA (2016) oraz wyróżnienie na Koszalińskim Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2015). Krótkometrażowy dokumentalny film „Ziętek” (2008) w jego reżyserii otrzymał główne nagrody m.in. na: Worldwide Short Film Festival w Toronto (2008); MFF w Tiranie (2008); Blue Sea Film Festival w Raumie (2008); Manlleu Short Film Festival w Katalonii (2008); Austin Film Festival (2008); Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Magma” w Acireale (2008); Flickerfest International Short Film Festival w Sydney (2009); Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych „Short Waves” (2009); Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Mecal” w Barcelonie (2009). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta pełnometrażowego filmu fabularnego „Sonata”, który na Festiwalu 46. Festiwalu Polskich Filmów FFabularnych w Gdyni otrzymał Nagrodę Publiczności.

Dwukrotnie zdobył nagrodę w konkursie SCRIPT PRO: II miejsce za scenariusz do filmu „Sonata” (2018) oraz III miejsce za scenariusz „Felicja i Jezus” (2014).

TERMIN:
12.03.2022
GODZINA:
16:30
MIEJSCE:
kino LOT, ul. Pocztowa 11
A modern theme for the film industry & video production