27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA 04 – 10.03.2024 / Jelenia Góra / Poland

Drodzy towarzysze!

Rosja 2020, 120’, dramat

Prowincjonalne miasteczko na południu ZSRR, rok 1962. Ludmiła, gorliwa funkcjonariuszka partii komunistycznej i idealistyczna weteranka II wojny światowej, jest pogromczynią wszystkich przejawów antyradzieckich nastrojów. Wraz z innymi lokalnymi funkcjonariuszami partyjnymi zostaje zaskoczona strajkiem w miejscowej fabryce, w którym bierze udział jej własna córka, która jak wielu innych ludzi znika bez wieści. Ponieważ sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, Ludmiła rozpoczyna desperackie poszukiwania córki w obliczu godziny policyjnej, masowych aresztowań i bezwzględnych prób zatuszowania przemocy ze strony władz. Jej niegdyś niekwestionowana wiara w linię Partii zostaje zachwiana przez rosnącą wiedzę o ludzkich ofiarach, rozrywając świat, który wydawał jej się znajomy. Film „Drodzy towarzysze!” oparty jest na prawdziwej historii, która wydarzyła się 1 i 2 czerwca 1962 roku w Nowoczerkasku i była utrzymywana w tajemnicy aż do lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze oficjalne śledztwo wszczęto dopiero 30 lat później, w 1992 roku. 60 lat po masakrze w Nowoczerkasku, jako konsultant przy pisaniu scenariusza filmu wystąpił generał-major sprawiedliwości Jurij Bagriejew.

Andriej Konczałowski to czołowy reżyser kina radzieckiego lat 60. i 70., który po canneńskim sukcesie wyjechał do Hollywood. Filmy, produkcje telewizyjne i spektakle teatralne Konczałowskiego zdobywały nagrody na festiwalach filmowych w Wenecji, Cannes, San Sebastian.

Nagrody: Festiwal Filmowy w Wenecji 2020 – Nagroda Specjalna Jury; Sputnik – Festiwal Filmów Rosyjskich 2021 – Grand Prix.

.

DATA PROJEKCJI:
6.10.2021, godz. 20:15
REŻYSERIA:
Andrei Konchalovsky
SCENARIUSZ:
Andrei Konchalovsky, Elena Kiseleva
ZDJĘCIA:
Andrey Naidenov
MONTAŻ:
Sergei Taraskin, Karolina Maciejewska
OBSADA:
Julia Vysotskaya, Vladislav Komarov, Andrei Gusev, Yulia Burova, Sergei Erlish
PRODUCENT:
Alisher Usmanov, Andrei Konchalovsky
DYSTRYBUCJA:
Films Boutique
BILETY:
info
A modern theme for the film industry & video production