28. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA 03 – 09.03.2025 / Jelenia Góra / Poland

ADAM MAKOWICZ – recital

Tegoroczną Galę finałową 24. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA uświetni swoim koncertem wybitny pianista Adam Makowicz.

Koncert odbędzie się tuż po wręczeniu nagród laureatom konkursów festiwalowych.

Gospodarz Gali:  Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

ADAM MAKOWICZ:

urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie. Uczył się po kierunkiem wybitnego pedagoga, profesora Karola Szafranka, uczęszczając na zajęcia do rybnickiej szkoły muzycznej (klasa fortepianu). Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jednak jazz do tego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymogi i zasady.
Jego oazą stał się krakowski klub jazzowy „Helicon”. W 1962 r wraz z trębaczem Tomaszem Stańko założył grupę „Jazz Darings” uważaną za pierwsze europejskie combo freejazzowe. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał legendarne już wtedy warszawskie festiwale Jazz Jamboree. Od połowy lat 70. Adam coraz częściej grywał koncerty solowe, zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie. W 1977 r. z rekomendacji Benny Goodmana i Willisa Conovera legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną „Adam”. W 1978 r. wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt. Otworzyły się przed nim legendarne świątynie muzyki – nowojorska Carnegie Hall (po raz pierwszy wystąpił tam w koncercie poświęconym zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.
Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana „Żeby Polska była Polską”, co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do kraju. Dopiero po 1989 r. mógł nareszcie odwiedzić Polskę, do której przyjeżdża teraz regularnie. Występując w USA Adam dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, między innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jacki DeJohnette, Charlie Hadenem. Bardzo wysoko został oceniony przez recenzentów występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert – „pojedynek” między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płytach CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwornię EMI Music.
Poza utworami czysto jazzowymi ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. W USA Adam wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą genialnemu kompozytorowi. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych.
Odznaczony wieloma odznaczeniami cywilnymi, m. in.: Komandorski Krzyż Zasługi (2005) i Złoty Krzyż „Gloria Artis” (2009). W 2011 roku jego rodzinny Rybnik przyznał Adamowi zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika, a w marcu 2018 ZAiKS – Honorowe Członkostwo.
W 2018 miała miejsce premiera najnowszej płyty Adama Makowicza, „Swinging Ivories”, na której zarejestrowano jego recital w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wersja winylowa tej płyty ukazała się w lutym 2019.
W obecnej chwili Adam Makowicz kontynuuje swą niezwykłą, wirtuozowską karierę wzbogaconą o pracę pedagogiczną.

„Adam trafi do podręczników historii”

(Earl 'Fatha’ Hines)

„Adam Makowicz jest jednym z trzech lub czterech największych żyjących pianistów jazzowych”

(Alistair Cooke, komentator PBS)

„Adam Makowicz był chwalony przez Benny’ego Goodmana, porównywany z Artem Tatumem, Errolem Gardnerem i Teddym Wilsonem. Wyróżniany przez wydawnictwa jazzowe i wychwalany w całej Europie jako geniusz. Ognisty styl Makowicza, stanowcze akordy i szybkie frazowanie prawą ręką w stylu Arta Tatuma sprawiają, że zasługuje on jak najbardziej na wyróżnienia, które otrzymał”.

(Jim Fuselli, Wall Street Journal)

„Makowicz gra pięknie, ze współczuciem i wizją. Jest jednym z najbardziej zjawiskowo spektakularnych pianistów w jazzie”.

(Hugh Wyatt, „New York Daily News”)

„Adam Makowicz jest magikiem klawiatury”.

(W. R. Stokes, „Washington Post”)

„Dysponując płodną wyobraźnią i nieograniczoną techniką, jest nie tylko nadzwyczajnym pianistą, ale także niezwykłym i fascynującym kompozytorem”.

(Gene Lees, „Jazzletter”)

„Makowicz włada fortepianem w sposób ostateczny… Jest Lisztem jazzowego fortepianu… zjawiskowym artystą, którego muzykalność jest na najwyższym poziomie.”

(Stephen Pedersen, „The Mail-Star”, „The Chronicle-Herald”, Kanada)

„Według wszelkich standardów Makowicz jest genialny. I choć spuścizna Tatuma głęboko rezonuje, to Makowicz również. Makowicz jest magiczny.”

(Chuck Berg, „Jazz Times”)

„Oto najbardziej zdumiewająco utalentowany improwizator, jaki pojawił się w ciągu ostatnich kilku dekad. Adam jest niepowtarzalny.”

(Detroit News)

fot. Marcin Żurawicz

TERMIN:
09.10.2021
GODZINA:
19:00
MIEJSCE:
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
WSTĘP:
BILETY
A modern theme for the film industry & video production