Wolność sztuki. Sztuka wolności
Czy wolność polityczna służy sztuce? Czy są granice prowokacji artystycznej? Czy zasadne bywają kierowane do twórców zarzuty o przekraczanie granic społecznie akceptowalnych? Czy twórczość artystyczna stanowi wartość wyższą niż dobro chronione przez przepisy prawa karnego? Czy sztuka naprawdę obraża uczucia religijne? Na te i inne pytania spróbują podaczas debaty odpowiedzieć zaproszeni goście.
ZBIGNIEW LIBERA
Jeden z najciekawszych i najważniejszych polskich artystów, autor instalacji i wideoinstalacji, fotografik i performer, twórca obiektów artystycznych i filmów, prekursor i jeden z głównych reprezentantów sztuki krytycznej. W swoich pracach analizuje i krytykuje przyjęte konwencje, kulturę masową, tradycyjne modele wychowania, porusza kwestie manipulowania rzeczywistością przez media.
FRANTIŠEK KOWOLOWSKI
Absolwent Pracowni Malarstwa Jana Tarasina i Ryszarda Winiarskiego na ASP w Warszawie. Specjalizuje się w malarstwie, performansie, instalacji, wideo i fotografii, w pracy wykorzystuje także doświadczenia zza kulis działań artystycznych. Zajmuje się przemijaniem, artystycznym recyklingiem, łączeniem rzeczy z określonym miejscem i manipulowaniem jej znaczeniem w danym kontekście. Bada możliwości własnego fizycznego zaangażowania artysty. Intensywnie angażuje się w działalność kuratorską. Prowadzi pracownię Malarstwa II na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie oraz na Wydziale Sztuk Pięknych w Brnie.
ROMAN PAWŁOWSKI
Absolwent teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 1994-2012 dziennikarz działu kultury „Gazety Wyborczej”. Laureat Nagrody im. Zbigniewa Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego (1995). Propagator teatru dokumentalnego i dramatu współczesnego; redaktor antologii polskich sztuk współczesnych. Konsultant programowy Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. Od 2014 związany z TR Warszawa, w którym pełni funkcję pełnomocnika dyrektora ds. programowych.
MAGDALENA FELIS
dziennikarka filmowa, reporterka, redaktorka. Szlify dziennikarskie odebrała w „Gazecie Wyborczej”, telewizyjne – w redakcji filmowej Canal+. Jako edukatorka filmowa współpracuje na stałe z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną, i prowadzi projekt Kino Otwarte. Wspólnie z Włodzimierzem Nowakiem stworzyła serię rozmów najwybitniejszych polskich reporterów w cyklu „Studio Dużego Formatu”. Redaktorka naczelna magazynu „Krainy Polskie”, wydawczyni talk-show „Demakijaż” Krzysztofa Ibisza, copywriterka w agencji reklamowej Huta19 im. Joachima Fersengelda. Razem z reporterem Igorem Nazarukiem zajmuje się tematem polskiej prowincji, czego efektem jest m.in. dokument „Granice” o polsko-rosyjskim pograniczu, czy reportaże „Karma wraca do moich wrogów” („Gazeta Wyborcza”) i „Miłość ma gorzki smak amfetaminy” („Pismo”). Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Gra na altówce. Mieszka w lesie.
PAWEŁ JARODZKI – prowadzący debatę
(ur. 1958 r.) – artysta sztuk wizualnych, malarz, rysownik, autor tekstów o sztuce, kurator. Absolwent Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Na początku lat 80-tych z grupą przyjaciół założył grupę Luxus, z którą pracuje do dzisiaj. Ważną dziedziną jego twórczości jest rysunek i komiks. Tworzy także obiekty.